Сватівська ЗОШ І – ІІІ ступенів № 1
Вчитель історії: Ржевська Г.М.
Урок на тему
«Символіка Сватівського району та міста Сватове»
Мета:
Ознайомити учнів з рішеннями сесій
районної ради та міської ради про затвердження символіки;
простежити взаємозв’язок між історичними подіями рідного
краю і втіленням їх у символах;
розповісти про вигляд і порядок
використання символіки району та міста; виховувати у
школярів інтерес и повагу до символів своєї держави і малої
Батьківщини.
Очікувані результати:
після цього уроку учні зможуть описати
герб, прапор Сватівського району і міста Сватове; називати основні історичні події, втілені у символах; усвідомити основні завдання символів району та міста.
Обладнання:
репродукція картини І. Рєпіна «Козаки
пишуть листа турецькому султану», зображення герба та
прапора України, герба та прапора Сватівського району, герба та прапора міста Сватове, газета «Голос громади» від 19.08.2005 р.
Основні терміни та поняття: гімн, герб, прапор.
Тип уроку:
Засвоєння нових знань.
Структура уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Історія створення герба і прапору Сватівського району.
2. Опис герба і прапору Сватівського району.
3. Історія створення герба і прапору міста Сватове.
4. Опис герба і прапору міста Сватове.
ІV.
Закріплення нових знань.
V.
Підсумки уроку.
VI.
Домашнє завдання.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда за запитаннями.
1.
Діти, перед вами картина І. Рєпіна
«Запорожці пишуть листа турецькому султану». На цій картині
над головами козацького товариства зафіксовані
жовто-блакитні корогви. Ця картина вважається правдивим
історичним документом.
Рєпін завжди ставився до своїх картин на
історичну тематику, як до документів, що відображають
конкретний, реальний історичний момент. Діти, що символізує
прапор? Яких форм були прапори?
(Відповіді учнів про те, що прапор
символізує об’єднання людей. Прапори були різних форм:
трикутні, чотирикутні з трикутними клинами, чотирикутними.)
2.
Яку роль відігравав прапор у бою, наприклад східних слов’ян
з кочівниками? (Відповіді учнів про те, що прапор у бою – це
знак розташування воєнних сил, прапороносець завжди
намагався йти попереду воїнів.
Прапор надихав воїнів на перемогу над ворогом) Вчитель
доповнює: З прадавніх часів пішов вислів «стоять стязи» - військо стоїть, готове до бою.
Збити стяги ворога – значить зігнати його з поля, знищити. Прапороносцями призначали богатирів, які мали за обов’язок постійно тримати прапор над полем бою. Якщо прапор стояв нерухомо, знали: битва проходила успішно, а якщо зникав з поля зору ратників, то це означало поразку.
3.
Діти, перед вами ілюстрація «З історії розвитку тризуба»
(додаток № 1). Яке із основних понять уроку тут розуміється?
(Відповіді учнів, про те, що дана ілюстрація пояснює поняття
«герб»)
4.
Де зустрічається зображення будь-яких гербів? (Учні
відповідають, що зображення будь-яких гербів зустрічається
на монетах, грамотах, печатках, на документах та ін.)
Вчитель:
Діти, запишіть тему уроку і основні поняття: - герб –
офіційна емблема держави - герб – це відмітний знак
символічна емблема держави, міста, роду - прапор –
полотнище, вживане, як символ.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.
Історія створення герба і прапора Сватівського району.
Розповідь вчителя.
Національні символи в усіх народів і в усі часи були відображенням високого духу народу, його духовних поривань, своєрідним генетичним кодом нації, його унікальністю. Зацікавленість громадянина країни історією виникнення символіки держави, вивчення її розвитку завжди свідчило про вірність обраного шляху формування громадянських рис особистості, патріотизму, національної свідомості, активної життєвої позиції
У наш час гостро постає проблема становлення людини-патріота. І тому саме вивчення учнями історії створення символіки району і міста, виховання поваги до неї слугуватиме формуванню ідейно переконаного громадянина, справжнього патріота України і малої Батьківщини.
Тож, сьогодні на уроці, познайомившись з матеріалом, ви зможете описати герб і прапор району і міста Сватове та історію їх створення. А також виділити основні історичні події, втілені у символах.
Діти, запишіть в зошиті:
«Щодо своєї приналежності прапори поділяються на державні, міжнародні, територіальні (провінцій, міст…), військових, цивільних організацій, церковні, родові, тощо.»
Вчитель продовжує розповідь:
В кінці грудня 2003 року на чотирнадцятій сесій двадцять четвертого скликання Сватівської районної ради було прийняте рішення оголосити проведення конкурсу на кращий проект символіки району – гербу і прапору. Була створена конкурсна комісія і Положення про порядок і умови проведення конкурсу.
На першому ж засіданні конкурсної комісії було затверджено Положення у відповідності з п.2 ст. 23 Закону України «Про місцеве самоврядування України», а саме:
Герб і прапор мають відповідати певним вимогам, включаючи в себе характерні історичні віхи району.
Вимоги до гербу: герб району має бути виконаний з дотриманням традицій і досвіду у вітчизняній геральдиці. Використані у гербі кольорові рішення, символи, знаки, зображення, цифри і тексти мають відображати найбільш специфічні риси географічного положення, особливості економічного і культурного розвитку району. Кольоровим або символічним рішенням герб району має характеризувати те, що Сватівський район є складовою частиною України.
Вимоги до прапору: малюнок прапору має бути виконаний у кольорі розміром 25-45 см і з детальним описом використаних кольорових рішень, символів, зображень.
Про те, що в Сватівському районі проводиться даний конкурс, населення було оповіщене в сфері «Радіо-Сватове» 8, 15 і 29 січня 2004 року.
До конкурсної комісії надійшло три роботи:
- Королько Л.М., м. Сватове
- Соколко Л.В., м. Сватове
- Висоцького В.І., Сапрунової Л.В., м. Луганськ
Члени конкурсної комісії вирішили надати на затвердження районної ради проект символіки Сватівського району, розроблений Висоцьким В.І. і Сапруновою Л.В. (м. Луганськ)
(Діти записують в зошиті)
«29 квітня 2004 року на п’ятнадцятій сесії двадцять четвертого скликання Сватівської районної ради вирішено затвердити герб і прапор Сватівського району і їх опис.»
2.
Опис герба і прапору Сватівського району
Вчитель звертає увагу на
малюнок герба і прапору.
Роздає дітям карточки з номерами (1 - 4) і пропонує продовжити речення вчителя реченням із карточки.
Вчитель:
Герб являє собою великий чотиричасний щит іспанської форми. В центрі щита… (Вчитель показує центр щита на малюнку)
Учень (картка № 1) «малий герб Луганської області зі світлою облямівкою, це свідчить про те, що Сватівщина – частина Луганської області»
Вчитель:
В правій горішній частині щита на зеленому полі зображення
Андріївської церкви, а в лівій – на золотистому кольорі синя
підкова –з п’ятьма цвяхами золотистого кольору.
Під малим гербом Луганської області на золотисто-зеленому
фоні трійця розвернутих справа на ліво бджіл…
Учень:
(картка № 2) «це символ трудолюбства, до того ж історичні
джерела свідчать про те, що на Сватівщині пасіки мали вже в кінці XVI - поч. XVII ст.»
Вчитель:
Сватівщина сьогодні – це край хліборобства, розвинутої мережі культурно-освітніх закладів, високої духовності…
Учень:
(картка № 3) «Сватівчани – люди гостинні, тому в нижній частині герба – зображення хлібини з солонкою»
Вчитель:
Герб обвито стрічкою жовто-блакитного кольору з вплетеними
колосками хліба і калиною з листям. Внизу на стрічці чорним
кольором…
Учень:
(картка № 4) «1923 рік – рік заснування Сватівського району. Зверху, літерами золотистого кольору напис «Сватівський район»
Вчитель:
(звертає увагу на малюнок прапору) Прапор являє собою
прямокутне полотнище золотисто-зеленого кольору із
співвідношенням 1:1,5 h, в центрі якого зображення герба
району.
Вчитель робить висновок чи вірно діти справились із
поставленим завданням.
3.
Історія створення герба і прапору м. Сватове
Розповідь вчителя і запис в зошиті: «Символіка міста Сватове
була затверджена 11 лютого 2005 року рішенням 23 сесії Сватівської
міської ради (4 скликання).
Про це було оповіщено жителів через газету «Голос громади» №
33 віз 19 серпня 2005 року» (вчитель показує цю газету
учням)
4.
Опис герба і прапору міста Сватове. Вчитель роздає учням
картки (1 - 6), пропонує скласти словесну мозаїку складових
частин герба міста. Показує малюнок із зображенням герба
міста.
Вчитель розповідає:
Символи, що використовуються у гербі є прадавніми символами
української нації і української державності.
Про що ж символізує соняшник?
Учень
(картка № 1) соняшник – є однією із основних культур, що
використовуються у сільському господарстві Сватівської територіальної громади.
Вчитель:
Діти, яке підприємство в місті Сватове переробляє
соняшникове насіння на олію? (діти називають підприємство
ЗАТ «Сватівська олія») Що ж символізує бджілка?
Учень:
(картка № 2) бджілка символізує працелюбність сватівчан, а ще третина мешканців міста утримують бджолосімей
Вчитель:
Що символізують блакитні хвилі і промінці сонця?
Учень:
(картка № 3)Блакитні хвилі символізують річку Красну, яка
протікає по всій території міста. Блакитний колір – колір
води, і це колір частини державного прапору України.
Промінці сонця є символом миру і сподівань на щасливе
майбутнє.
Вчитель:
Продовжуємо складати словесну мозаїку герба міста. На гербі
зображена підкова.
Учень:
(картка № 4) Підкова є символом щастя, яке повинно бути в
кожній нашій родині.
Вчитель:
Діти, на гербі міста є гілки дуба і калини, а ще пшеничне
колосся.
Учень:
(картка № 5) Гілка дуба – одвічний символ чоловічої сили,
стійкості і мужності. Гілка калини – символ жіночої краси,
лагідності, ніжності. Добробут сватівчан символізує пшеничне колосся.
Вчитель:
Діти, один із основних кольорів гербу – це малиновий.
Учень:
(картка № 6) Малиновий колір є ознакою історичної
приналежності сватівчан до козацького роду. Саме козаки
Ізюмського полку заснували наше місто.
Перший відомий нам з історичних джерел козацький прапор –
червоно-малинове полотнище, на якому білий хрест.
А ще малиновий колір символізує щирість мешканців міста.
Вчитель:
І, звичайно, не випадково, на гербі зазначені цифри «1660».
Саме цей рік – рік утворення Сватового.
Таким чином, ми розглянули усі складові частини герба міста,
і переконались, що він відображає минуле, сьогодення і
сподівання на щасливе майбутнє громади.
(Вчитель звертає увагу на прапор міста). Прапор міста
містить три кольори: малиновий, жовто-золотавий, білий.
Малиновий колір – колір козацького роду сватівчан.
Жовто-золотавий – колір сонця, золотого хлібного колосся.
Білий – колір синівської енергії і вільний простір для
подальшого виписування історії міста. В центрі прапора
вміщений герб міста.
IV. Закріплення нових знань.
1. Зачитайте записи в зошиті, що зроблені на цьому уроці. Перекажіть.
2. Які історичні події втілені в гербі району?
3. Які історичні події втілені в гербі міста?
4. Що спільного на гербі району і міста?
V. Підсумки уроку.
Вчитель оцінює роботу учнів на уроці. Виставляє оцінки.
VI. Домашнє завдання.
Вивчити записи в зошиті, знати дати, вміти пояснювати
символічні зображення на гербі і прапорі району та міста,
відповісти усно на питання «Де використовується символіка
міста і району?».
Підготувати вірші про герб, прапор.