Розробка уроку з географії
Мета:
продовжити формування в учнів поняття «система», розглянути
штучні екосистеми, їх основні особливості, визначати їх значення
для людини, виховувати бережливе ставлення до навколишнього
середовища
Обладнання:
підручник, фото, колекції шкідників с/г.
Хід уроку
І. Організаційний
момент.
- Добрий день! Перед тим, як
розпочати урок, я хотіла, щоб ви посміхнулися мені, а тепер один
одному; були уважними і доброзичливими; щоб ваш гарний настрій
та володіння собою допомогли вам бути активними на уроці; щоб ви
аналізували нове; не боялися помилятися, продемонстрували пам’ять,
увагу, досвід; робили самостійно висновки – тобто я зичу вам
успіхів!
А зараз пропоную
сісти зручніше.
ІІ.
Актуалізація опорних знань
-
Прийом «Розминка»
1)
Верхній родючий шар
земної кори називається….(грунт);
2)
Суміш органічних
речовин, які утворюються в грунті внаслідок розкладання решток
рослин. (гумус);
3)
Якого кольору надає
грунту гумус. (чорного);
4)
Назви основні
компоненти грунту? (пісок, глина, солі, гумус, вода, повітря,
рештки організмів);
5)
Основна властивість
грунту? (родючість)
6)
Які грунти поширені в
нашій місцевості? (чорноземи);
7)
Для покращення
родючості грунтів, до них вносять… (добрива);
8)
Добрива бувають
мінеральні та … (органічні).
Робота на листочках
(Додаток)
-
Прийом «Знайди пару»
-Прийом «Завдання з
малюнком»
- Взаємоперевірка
Максимальна
кількість 6 балів.
ІІІ.
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
-
розповідь учителя
У природі існує
велика кількість різноманітних систем: моря і океани, гори і
рівнини, кімнатна рослина в горщику й Сонячна система – все це
системи. Але з давніх-давен людина не тільки пристосовувалася до
життя в навколишньому світі , а й змінювала довкілля задля
власних потреб. Наведіть приклади. (Вирубування лісів,
розорювання, висушування боліт, вирощування садів і городів).
Дізнатися, що таке
штучні системи, які вони бувають, їх особливості, значення-наше
завдання на цей урок.
ІV.Вивчення
нового матеріалу
-
Поняття «штучна екосистема»
-
Прийом «Робота в
групах»
У кожній групі є
фото різних екосистем: ліс, парк, поле, луки, город, степ, сад,
річка, ставок. Завдання: за якою ознакою відрізняються данні
екосистеми? (природні та створені людиною)
- Разом визначаємо
поняття «штучна екосистема»; знаходимо визначення у підручнику.
« Це природні системи, видозмінені людиною, (пристосовані до
власних потреб, які створює, підтримує і контролює людина)» .
- Завдання.
Допишіть, яка
штучна екосистема може утворитися на місці природної :
Листяний ліс -
……….( сад, парк);
Луки - ……….. (
город);
Степ - …………(
поле);
Ріка - ………….(
водосховище, ставок).
-
Особливості штучних екосистем
В умовах штучної
екосистеми утворюються такі ж харчові ланцюги, що й в умовах
природної.
Але є й
відмінності:
1.Наявність у
штучній екосистемі головної ( переважаючої) культури. Наведіть
приклади.
( поле - пшениця,
сад - плодові дерева, город - овочі, парк - квітучі дерева).
2.Наявність харчових
ланцюгів
Заповніть таблицю ( робота з підручником).
Штучні
екосистеми |
Організми -
виробники |
Організми -
споживачі |
Організми -
перетворювачі |
Поле
Сад
Город |
|
Людина
Людина
людина |
Гриби,
бактерії
Дощовий
черв’як
Ґрунтові
бактерії |
3.Активне
втручання людини. (підручник).
Пошуково -
дослідницька робота « Шкідники штучних екосистем» за планом:
-
назва шкідника
-
яку шкоду наносить
-
методи боротьби.
V.
Закріплення нових знань і вмінь.
Гра - естафета «
Знайди 5 відмінностей та 5 подібностей» ( степ і поле).
VI.
Підсумок уроку.
Заключне слово
вчителя.
Оцінювання.
Домашнє завдання.
№ 13; підготувати
повідомлення про батьківщину рослин саду та городу.
обсудити на форумі
перейти на сторінку "статті"
Новини
Об'яви
|